حدود 7 ماه قبل

بیمه تکمیلی خدمات درمان

🍃🌺🍃🌸🍃🌺
🌺🍃🌸
🌸
بنام ایزد يكتا
گزارش کامل بیمه تکمیل خدمات درمان
ضمن عرض سلام و ادب و احترام

امیدوارم تا اینجای تعطیلات نوروزی را به خوبی سپری کرده باشید و اوقات شادی را در کنار خانواده طی کرده باشید. البته متأسفانه کشور عزیزمان بار دیگر دچار یک حادثه طبیعی(سیل) شد و خسارات فراوانی به چند استان وارد شد که امید است با حضور همه مردم عزیز همیشه در صحنه کشورمان، قدری از غم و غصه حادثه دیدگان کاهش یافته و چراغ امید در دل ایشان برای آینده ای روشن افروخته گردد.  
قدری صحبتم و پیامم طولانی خواهد بود و لذا پیشاپیش از وقتی که برای مطالعه آن قرار خواهید داد،صمیمانه سپاس گزارم.
بحث بیمه تکمیلی صنف اساتیدحق التدریس استان اصفهان، از بدو تأسیس صنف و از سال 96 آغاز شد.
در آن زمان سر کار خانم مؤذنی با پیگیری مداوم این موضوع، مسأله را دنبال کرده و حتی به نقاط خوبی هم رسیدند، اما متأسفانه به خاطر مسائلی که مجال مطرح کردن آن در این مبحث نمی گنجد، کارشکنی های به وجود آمد و این بحث در نقطه ای بسیار خطیر قرار گرفت لذا صحبتهایی که با شرکت بیمه مربوطه انجام شده بود، به سرانجام نرسید.
با آغاز فعالیت دوره دوم هیأت مدیره صنف اساتید، و پیگیر بودن اساتید در این حوزه،مقرر شد تا بنده(ستوده) و خانم مؤذنی این بحث را مجدد پیگیری نماییم.

لذا از مهرماه سال 97 این مسأله مجددا از نقطه صفر-صفر مورد پیگیری قرار گرفت.
از همان ابتدای امر با مشارکت دبیر و ریاست محترم صنف، با شرکت های بیمه ای مختلف مکاتبات مستمر و مستقیم  صورت گرفت.
در بحث بیمه تکمیلی چندین چالش مهم پیش رو بود که مهمترین آنها عبارتند از:

1- بسیاری از شرکت های بیمه در بحث ارائه بیمه تکمیلی طبق تجربه همکاری با اصناف دیگر، و مطابق با بخشنامه های داخلی خودشان، از همکاری با اصناف منع شده اند (که البته دلایل آن در ادامه ذکر می گردد).

2- شرکتهای بیمه ای در ارائه بیمه تکمیلی، صرفا با شرکت هایی که حق بیمه خود را بصورت مستقیم برای پرسنل خود واریز می کنند (و به پرسنل خود حقوق می دهند) قرارداد منعقد می کنند و لذا این مهمترین دلیل شرکت های بیمه برای منع همکاری با اصناف است.
چراکه اصناف برای اعضا خود حقوق و بیمه پرداخت نمی کنند و این موضوع جهت بحث پرداخت حق بیمه، برای شرکتهای بیمه مشکل آفرین است. چرا که شرکت بیمه معتقد است قرارداد باید با شرکتی بسته شود که حق بیمه تکمیلی افراد، از حقوق آنان(مانند بیمه معمولی) از حقوق کسر شود و چون اصناف چنین امکانی ندارند، برای شرکت بیمه یک ریسک مهم در جهت پرداخت حق بیمه ها وجود دارد.

3- مورد دیگر این است که از نظر شرکتهای بیمه، بیمه تکمیلی خدمات درمان یک بیمه ضررده است و لذا باید حداقل تعداد نفرات مشخصی برای آن در نظر گرفته شود که این عدد معمولا 250 نفر به بالاست و با عنایت به این که در حال حاضر تعداد اعضای صنف  نزدیک به صدنفر است، این مورد نیز یکی از چالشهای بسیار مهم در مذاکره با شرکت های بیمه بود. 

4- طبق بحثی که در مورد سوم مطرح شد(ضررده بودن بیمه تکمیل درمان برای شرکتهای بیمه ای)، بعضی از شرکتها، بیمه تکمیلی را به تنهایی ارائه نمی دهند و طرف قرارداد خود را ملزم به عقد قرارداد در سایر زمینه های بیمه ای(مانند بیمه شخص ثالث خودرو و ....) می نمایند.

5- در کل کشور نزدیک به 32 شرکت بیمه ای وجود دارد که اکثر آنها بیمه تکمیل درمان ارائه میدهند،اما کیفیت و نحوه بازدهی این شرکتها همانند یکدیگر نیست و لذا در زمینه تکمیل درمان سه شرکت که از نظر کارشناسان صنعت بیمه،بهترین خدمات را ارائه می دهند عبارتند از:
بیمه ایران
بیمه دانا
بیمه سینا

که از سه شرکت فوق،بیمه دانا و بیمه ایران با تعداد مدنظر ما و سقف تعهدات موردنظر هیچگونه تفاهمی نداشته و نیز این دو شرکت صرفا با شرکتهایی که حق بیمه اعضای خود را بصورت ماهیانه پرداخت مینمایند،عقد قرارداد خواهد داشت.

6- عدم تأیید بیمه سلامت ایرانیان،از سوی چندین شرکت بیمه ای به عنوان بیمه پایه بیمه شونده

با عنایت به تمامی موارد فوق، مذاکرات با شرکتهای بیمه به کندی پیش می رفت ولی با جدیت در پیگیری این بحث و پشتیبانی اعضای هیأت مدیره ،ابتدا یک شرکت بیمه ای(که صلاح بر نام بردن ایشان نیست) یک لیست از سقف تعهدات برای یکصد نفر ارائه نمود ولی این شرکت ما را ملزم میکرد تا حداقل یک چهارم اعضا،حتما میبایست برای بیمه "عمر" نیز عقد قرارداد نمایند و بیمه آتش سوزی منازل اساتید نیز حتما انجام شود.
با توجه به اینکه حفظ کرامت و حقوق اساتید از اولویتهای هیأت مدیره است،پیشنهاد این شرکت مورد پذیرش قرار نگرفت.
در نهایت و پس از قریب به 6ماه مذاکره، موفق شدیم تا با شرکت بیمه "سینا" به تفاهم رسیده و یک لیست با دو طرح (یک طرح با قیمت ماهیانه 49هزار تومان و طرح دیگر با قیمت55 هزارتومان) برای یکصد نفر ارائه شود.

*توضیح: شرکت بیمه سینا در بحث تکمیل درمان با اکثر بیمارستانها عقد قرارداد دارد و بهترین خدمات را درکمترین زمان ممکن ارائه میدهد.

به جرأت میتوان گفت در بحث تکمیل درمان این شرکت نمره قابل قبولی را در میان سایر شرکتها کسب نموده است.

به یاری خدا توانستیم بسیاری از چالشهای فوق را مرتفع نماییم و در حال حاضر این شرکت با بیمه"سلامت" مشکلی ندارد و افرادی که بیمه سلامت نیز دارند میتوانند از این طرح ها استفاده کنند.همچنین این دو طرح برای 100 نفر قابل اجراست و مشکلی هم در عدم تمرکز بیمه های پایه نیست(اساتید با بیمه از دانشگاههای مختلف میتوانند از این طرح استفاده کنند)
در ادامه،طرحهای ارائه شده از سوی شرکت "بیمه سینا"  ضمیمه این پیام میشود و میتوانید آنها را ملاحظه کنید.
نکات مهم:
1)با عنایت به اینکه صنف یک نهاد نوپاست و پشتیبانی مالی ندارد،اعضایی که تمایل به استفاده از این طرح ها را دارند،می بایست حق بیمه خود را بصورت کامل برای یک سال پرداخت نمایند.

2)صنف اساتید صرفا میتواند یک طرح را انتخاب و عقد قرارداد نماید.لذا این دو طرح مورد نظر سنجی در میان اعضای محترم قرار گرفته و در نهایت با نظر اکثریت و به حدنصاب رسیدن افراد، هیأت مدیره اقدامات بعدی را پیگیری مینماید.
در صورتی که طرحها رأی نیاورد و یا یکصد نفر مدنظر،محقق نشود(که البته قبلا این تعداد متقاضی را داشته ایم)،بحث بیمه تکمیلی کلا کنار گذاشته خواهد شد.

3) اعضای گرامی میتوانند همسر و فرزندان خود را نیز به عضویت در این طرحها درآورده و ازمزایای آن استفاده کنند.همچنین میتوانند والدین خود را با رعایت شرط سنی به عضویت این طرحها دعوت کنند.

4) مدت زمان انتظار برای  زایمان ، 6 ماه است ولی موارد دیگر شامل زمان انتظار نمی شوند. مدت زمان انتظار برای زایمان، در صورتی که تعداد متقاضی بالای 250 نفر باشد،6 ماه و در صورت رسیدن به حدنصاب حداقلی یعنی همان 100 نفر،9 ماه است.


5) بیمه شونده اصلی و سایر اعضایی که میخواهد تحت پوشش طرح بیمه تکمیلی قرار گیرد،حتما می بایست دفترچه تأمین اجتماعی و یاخدمات درمان یا بیمه سلامت داشته باشند.

6)در پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه،ملاک قیمت ها لیست مورد تأیید وزارت بهداشت است.لذا به عنوان مثال اگر هزینه یک نوع درمان مثلا 250 هزارتومان باشد و پزشک یا بیمارستان از بیمه شونده 300 هزارتومان دریافت کند،شرکت بیمه همان 250 هزارتومان را پرداخت خواهد کرد.

7)شرایط اعلام شده برای دو طرح صرفا تا تاریخ 20 فروردین برقرار است و ممکن است از بعد از این تاریخ در هریک از موارد تغییراتی بوجود آید.

8)در بحث ارائه بیمه تکمیلی،خانه کارگر نیز یک طرح ارائه نموده است ولی این طرح در ارائه خدمات با چالشهای فراوانی روبروست و قیمت ارائه شده و تعهدات ارائه شده نیز قابل قیاس با لیست تهیه شده که در ادامه خدمتتان ارائه میشود، نیست.

9) اگر همکار بزرگواری از سوی دانشگاه بیمه نباشد،ولی خود شخص یا همسر ایشان از جای دیگری بیمه شده باشند،باز هم میتوانند از این طرحها بهره ببرند.

10) طبق مذاکرات انجام شده با شرکت بیمه،تمامی افراد تحت تکفل بیمه شده اصلی،می بایست در خدمات بیمه تکمیل درمان اعلام شده،ثبت نام نمایند.
مثال:اگر یکی از همکاران آقا،قصد بیمه شدن دارد و ایشان دو فرزند دارد،میبایست همسر ودوفرزند خویش را نیز بیمه کند.

نکته:در مورد همکاران خانم،چنین چیزی وجود ندارد،چرا که ایشان خود تحت تکفل فرد دیگری هستند و لذا خود بخود از این بند مستثنی هستند،مگر خانمی که شرایطش خاص باشد(مثلا طلاق گرفته باشد و فرزندش تحت تکفل وی باشد پس می بایست حتما فرزند خود را نیز بیمه کند.یا خانم مجردی که پدر یا مادرش تحت تکفلش هستند،میبایست حتما آن هارا بیمه کند.)

نکته دوم:
پدر و مادر فقط در صورتی میتوانند در این خدمات بیمه تکمیل درمان سهیم شوند که تحت تکفل بیمه شده اصلی باشند.


از شما اعضای گرامی خواهشمندم این گزارش ولیستهای پیشنهادی را با دقت مطالعه نموده و در صورتی که هرگونه سوال یا ابهامی دارید با بنده توسط آیدی زیر در تلگرام مطرح نمایید.
@adelstd

از توجه همه شما عزیزان سپاسگزارم

                   ارادتمند شما
                        ستوده
                      
🌸
🌺🍃🌸
🍃🌺🍃🌸🍃🌺
🌼🍃🌸🍃🌺🍃🌸🍃🌺


🌷🌷🌷نظرسنجی پیرامون بیمه خدمات تکمیل درمان🌷🌷🌷 

متقضیان گرامی در صورت انتخاب طرح های پیشنهادی، به یکی از آیدی های زیر جهت مکاتبات بعدی و اعلام آمادگی در شرکت در طرحها پیام دهید. شرکت در نظرسنجی به منزله مطالعه دقیق شرایط و لیست ها و اصلاحیه ها تلقی می شود.

(جهت شرکت در نظر سنجی و کسب اطلاعات بیشتر به کانال تلگرام صنف به آدرس زیر مراجعه نمایید):
@iaiu_official 

photo_2019-04-12_16-31-35
photo_2019-04-12_16-31-23